Odpowiedź resortu rolnictwa na interwencję w sprawie możliwości wypuszczania drobiu


20-04-2017, Redaktor: Jkalmuk
https://mir.krakow.pl/artykuly/Odpowiedź-resortu-rolnictwa-na-interwencję-w-sprawie-możliwości-wypuszczania-drobiu,10424.html

W odpowiedzi na pismo KRIR z dnia 27 marca br. resort rolnictwa poinformował (w piśmie z dn. 13.04.2017 r.), że w związku ze zmniejszoną częstotliwością występowania ognisk i wystąpień grypy ptaków podtyp H5N8, wyższą temperaturą oraz nasłonecznieniem, na co wrażliwy jest wirus grypy ptaków, w dniu 5 kwietnia 2017 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. poz. 722). 

Przedmiotowe rozporządzenie uchyla rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. poz. 2091), które nakładało m.in. nakaz odosobnienia drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach, budowlanych lub innych miejscach, oraz zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem drobiu.
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia tj. 6 kwietnia br.
Jednocześnie podkreślono, że z uwagi na ciągle istniejące zagrożenie epizootyczne, co jest związane z dużą nieprzewidywalnością jaką cechuje się wirusy grypy ptaków, część środków została utrzymana.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia z dnia 4 kwietnia br. przede wszystkim należy:

- nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których mają dostęp ptaki dzikie;
- utrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami;
- uniemożliwić dostęp drobiu do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki;
- przechowywać i odpowiednio zabezpieczyć paszę, tak aby nie miały do niej dostępu dzikie ptaki;
- zgłaszać do powiatowego lekarza weterynarii, miejsca w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki.


►Grypa ptaków - złagodzenie restrykcyjnych środków bioasekuracji